آخرین اخبار

کشاورزی

به نسبت جمعیت و آب، زمینهای زراعی افوس محدود است و بدین جهت زمین برعکس سایر روستاهای ایران مرکزی ارزش زیاد دارد زمینها تا چندین  سال پیش مشاع بوده و سال بسال هر زارع در زمین دیگری که بر اثر قرعه به او تعلق میگرفته کشت و کار میکرده است. زمین هر زارع به قطعاتی پراکنده و دور از هم تقسیم می شده و بدین جهت هر زارع در صحراهای  افوس قطعاتی داشته است اما چند سالی است  زمینهای زراعی هر زارع عوض شده و حالت مفروز به خود گرفته است. این امر در علاقمندی زارعین به عمران زمین مؤثر افتاده است.

sib

در زمینهای زراعی افوس اقسام محصولات مانند گندم، جو، یونجه، سیب زمینی، عدس، نخود، ماشک وگاوانه کاشته میشود. کشت این محصولات در زمینها به تناوب انجام میشود و این امر آیش زمین را میگیرد.

در گذشته قسمتی از تولیدات کشاورزی که مازاد بر مصرف است به خارج از شهر صادر میگردد. وجود سیستم خورده مالکـی در ده از عواملی بوده که در آبادی زمین وبالا رفتن سطح کشت مؤثر بوده است.

در افوس درختانی چون تبریزی، صنوبر، گردو، بید، بادام، زردآلو و مو کاشته میشود، موستانهای افوس در صحرای دره دی و ناحیه مصلی است.

مصلی که تپه ای زیبا و مشجر است موستانهای افوس را در دل خود جای داده است. مصلی در نزد مردم مقدس است و مردم نماز عید فطر را در آن ناحیه برگزار می کرده اند .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.